T.C.
ADALET BAKANLIĞI
SİLİVRİ 8 NOLU L TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU  

 

1 - CEZA İNFAZ KURUMUNUN KONUMU:
Silivri 8 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumumuz Adalet Bakanlığımızın 17.09.2007 tarihli olurları ile açılmış olup, Silivri ilçesine 12 km . İstanbul iline 70 km . mesafede bulunmaktadır. Ceza İnfaz Kurumumuz, Ceza İnfaz Kurumları Kampusunun 938.024 m 2 'lik alanının içerisinde olup, Kurumumuza ait ihata duvarı içerisindeki alan 41000 m 2 , Ceza İnfaz Kurumu binasının alanı 28000 m 2 'dir. Kurumumuzda 37700 m 2 kapalı alan, 8415 m 2 açık alan olmak üzere 46115 m 2 açık ve kapalı alan bulunmaktadır. Çevresinde 5 metre yüksekliğinde ihata duvarı ile çevrilidir. Kurum çevresinde, çatı kenarlarında ve koğuş bahçelerinin üstünde jiletli tel bulunmaktadır. Ceza İnfaz Kurumu binası ile ihata duvarı arası 20 metredir. İhata duvarı dışında 6 adet jandarma nöbet kuleleri ve ziyaretçi kayıt kabul binası mevcuttur.  

2 - CEZA İNFAZ KURUMUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ
•  Kapasite ve Tipi
Silivri 8 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 1250 kişilik kapasiteye sahip olup, bir kısmı yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumu statüsündedir.
•  Fiziki Yapı ve özellikleri
BLOKLAR A-B-C-E-F HÜKÜMLÜ TUTUKLU BARINDIRILMASI
Ceza İnfaz Kurumumuz 6 Bloktan oluşmaktadır. A,B,C,E,F bloklar hükümlü/tutuklu barınması, D Blok ise idari hizmetlerin yürütülmesi amacıyla hazırlanmıştır.
A Blok, 21 kişilik 12 odadan oluşmakta her odada 3 er kişilik 7 kabin bulunmaktadır.
B Blok 9 adet 21 kişilik oda tipi koğuştan ayrıca 2 koridorda bir alt katta bir üst katta olmak üzere iki adet 3'er kişilik oda bulunmakta bu odalar birer kişilik üç ayrı odadan oluşmaktadır. Bu blokta ayrıca 2 adet yumuşak malzemeden kaplanmış yalıtımlı fotoselli oda bulunmaktadır.
D Blokta ceza infaz kurumu geneline ait dört adet kapalı ziyaret alanı mevcuttur. Toplam 53 kapalı ziyaret kabini bulunmaktadır. Kapalı görüş mekânlarının üst katında ise 4 adet açık ziyaret alanı bulunmaktadır. Kapalı görüş yerlerinin yanında 14 adet avukat görüş kabini vardır. Kurumumuzda bulunan revir Doktor odası, psikolog odası ve yatak haneden oluşmakta olup, yaklaşık 70 m2'dir. İhtiyacımızı karşılamaktadır.
C Blok 19 oda tipi koğuştan oluşmaktadır. Bu odaların 18'i standart 21 kişilik odadır. Birinin alt katı sakat, hasta, yaşlı hükümlü ve tutuklular için düzenlenmiş, içinde sakatlar için WC bulunan iki oda üst katı ise 3'er kişilik 5 kabinden oluşmaktadır.

E Blok 12 adet standart 21 kişilik odadan oluşmaktadır.
F Blok 9 adet 21 kişilik oda ayrıca 2 koridorda bir alt katta bir üst katta olmak üzere iki adet 3'er kişilik oda bulunmakta bu odalar birer kişilik üç ayrı kabinden oluşmaktadır.
Ceza İnfaz Kurumumuzdaki 21 kişilik standart odaların ortak kullanım alanları, yemek mekânları, banyo ve tuvaletleri ile havalandırması ortaktır.
A-B Blok arasında ve E-F Blok arasında birer adet açık futbol sahası bulunmaktadır. C1-C2 Bloklar arasında ise bir adet çok amaçlı kapalı spor salonu bulunmaktadır.
Ayrıca Ceza İnfaz Kurumumuzda 38 tane tek kişilik yüksek güvenlikli oda bulunmaktadır.


c) İdari Kısım
D BLOK
C eza İnfaz Kurumu idari kısım üst katta Cumhuriyet savcısı odası, Kurum Müdürü odası, dört ikinci Müdür odası, sosyal çalışmacı odası, öğretmen odası, iki WC, santral, emanet para odası, personel, ambar, infaz ve toplantı salonundan oluşmaktadır. Alt katta nöbetçi müdür odası, İnfaz ve Koruma Başmemuru odası, çay ocağı, iki WC, teknisyen odası ve yemekhaneden oluşmaktadır.
Kurumumuzda Çamaşırhane bulunmamaktadır. Kurumumuz Kampus içinde bulunması sebebi ile tüm Kurumların çamaşırları (çarşaf ve nevresim) Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan sanayi tipi çamaşır makineleri ile yıkanıp kurutulduktan sonra Kurumumuza teslim edilmektedir.
d) Ziyaretçi Kayıt Kabul Binası
Ceza İnfaz Kurumumuza gelen Avukat ve ziyaretçilerin kimlik tespit ve ziyaret kaydı yapılmaktadır. Kaydı yapılan avukat ve ziyaretçilerin göz okuma kayıtları yapılarak kuruma girişleri sağlanır. Ayrıca personelin göz okuma kaydı ayrı olarak yapılmaktadır.
3 - HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU ZİYARETLERİ  
a) Görüş Günleri  
8 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumumuzda kapalı görüşler ve telefon görüşmeleri, hafta içi mesai saatler içerisinde her gün, ayda bir yapılan Açık görüşler ise her ayın ilk tam haftası mesai saatleri içerisinde çizelgede belirtildiği şekilde ziyaret yaptırılmaktadır.  
b) Avukat Görüşleri  
Ceza infaz kurumumuzda yatmakta olan hükümlülerle mesai saatleri içerisinde, tutukluların avukat görüşleri her zaman avukat ziyaret mahallinde yaptırılmaktadır.

.