Soru:

Tutuklu/hükümlüye dışarıdan kitap getirebilir miyim?

Cevap:

Evet ziyaret saatleri içerisinde kitap getirilebilir.

Soru:

Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl para yatırabilirim?

Cevap:

PTT aracılığı ile Silivri Ceza Infaz Kurumları Kampüsü PTT subesine gönderilmek üzere hükümlü/tutuklunun ismini belirterek Silivri 8 nolu L tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlügü adresine gönderebilirler.

Soru:

Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl eşya gönderebilirim?

Cevap:

PTT araciligi ile (lacivert mavi ve yeşil renkler hariç) Silivri 8 nolu L tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Müdürlüğü Silivri İstanbul adresine gönderebilirler.

Soru:

Avukat görüş saatleri ne zaman yapılmaktadır?

Cevap:

Hükümlü ile avukatı, meslek kimliğinin ibrazı üzerine, tatil günleri dışında ve çalışma saatleri içinde, bu iş için ayrılan görüşme yerlerinde, konusulanların duyulamayacağı, ancak; güvenlik nedeniyle görülebileceği bir biçimde, açık görüs usulüne uygun olarak görüştürülür.

Soru:

Kapalı görüşten kimler faydalanabilir?

Cevap:

Ziyaret kuralları bölümünden faydalanabilrsiniz. Tıklayiniz.

Soru:

Aylık açık görüşten kimler faydalanabilir?

Cevap:

Ziyaret kuralları bölümünden faydalanabilrsiniz. Tıklayiniz.

Soru:

Görüş saatimi nasıl ögrenebilirim?

Cevap:

Görüş gün ve saatini ögrenmek için Tıklayiniz.

Soru:

Yakınıma yiyecek içecek getirebilirmiyim ?

Cevap:

Adalet Bakanliginin ilgili genelgesinde belirtildigi üzere Hükümlü ve Tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayisiyla içeri yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık görüş günlerinde hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri yakınlarıyla görüş yerlerinde tüketebilirler.

Soru:

Yakınımla ne kadar görüş yapabilirim ?

Cevap:

Adalet Bakanlığının konuyla ilgili yeni genelgesinde belirtildiği üzere görüs süresi yakınıyla görüşmeye başladığı andan itibaren geçerlidir.

Soru:

Açik görüş günleri degistirilebilirmi ?

Cevap:

Belirlenen kurallar çerçevesinde açık görüş günleri kurum idaresi tarafından belirlenmistir. Kurum idaresi gerekli gördüğü hallerde değiştirebilir.

Soru:

Yakınıma hangi eşyaları gönderebilirim ?

Cevap:

Her türlü iç çamaşır, çorap, şalvar ve içerisinde demir bulunan ayakkabı mavi,lacivert , askeri renklerdeki kıyafetler ve deri gurubu eşyalar alınmaz.

Soru:

Hükümlü tutuklulara verilmek üzere alınacak giyim eşyalarının miktarı.?

Cevap:

ESYA VE MALZEME CINSI

IZIN VERILEN MIKTAR

Palto

1

Manto

1

Ceket veya Hirka

2

Pantolan veya Etek

4

Bayan için Elbise

2

Eşofman(takım olarak)

1

Gömlek

4

Kazak

2

Pijama (takım olarak)

2

Spor Ayakkabı

1

Kışlık Ayakkabı

1

Iskarpin

1

Tişört

3

Kravat

2

Kemer

1

Iç Çamaşırı

4

Çorap

4

Terlik

1

Havlu

1

Bornoz

1

Kaşkol

1

Şapka

1

Mont

1

Soru:

Telefon görüşmeleri için gerekli evraklar nelerdir?

Cevap:

1.)TELEFON FATURASININ ASLI (SON DöNEME AIT OLACAK)
2.)VUKUATLI NüFUS KAYIT ÖRNEĞİ (FATURA SAHIBININ HüKüMLÜ VEYA TUTUKLUYLA YUKARIDA BELIRTILEN AKRABALIK DERECESINI BELIRTEN VE NüFUS MüDüRLüGüNDEN ALINAN BELGE.)
3.)NüFUS CüZDANI FOTOKOPISI (FATURA SAHIBINE AIT)
4.)IKAMETGAH ILMUHABERI (FATURA SAHIBINE AIT VE MUHTARDAN)
5.)CEP TELEFONLARI IÇIN HATLI ISE FATURA KONTURLU HAT ISE ABONELIK SöZLESMESI

BU BELGELER AÇIK VEYA KAPALI GÖRÜŞ YOLUYLA VEYA POSTA VASITASIYLA CEZA VE INFAZ KURUMLARINA ULASTIRILABILIR.

Soru:

Tututklu-Hükümlülerin yapabilecegi telefon görüsmesi hakkinda genel bilgiler ?

Cevap:

1.) Kapalı kurumda bulunan hükümlüler, belgelendirmeleri koşuluyla eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ve vasisi ile telefon görüşmesi yapabilir.
2.) Telefonla görüşmeleri aşağıda belirtilen esaslara göre yapılır:
a) Hükümlüler, haberleşme veya iletişim araçlarindan yoksun bırakılma veya kısıtlama cezası ile hücreye koyma cezasının infazı sırasında olmamak koşuluyla, idarenin kontrolünde bulunan ve kurumun uygun yerlerine yerleştirilen telefonlardan yararlandırılır,
b) Disiplin cezaları olsa bile, anne, baba, eş, çocuk ve kardeşlerin ölüm veya ağir hastaliklari veya dogal afet hâllerinde, hükümlülerin telefon görüşme hakları hiçbir sekilde engellenmez,
c) Açık ve kapalı kurumlardaki hükümlüler; altsoy, üstsoy, eş ve kardeşlerinin ölüm, ağir hastalık veya dogal afet hâllerinde, kuruma ait telefon ve faks cihazindan derhâl yararlandırılır. Bu hâlde, yapılan telefon konusmalari o haftaya ait konuşma hakkından sayılmaz. Görüşmeler, tutanak ile belgelenir ve tutanaklar özel bir dosyada saklanir,
d) Kurum personeli hükümlülere tahsis edilen telefonları kullanamaz,
e) Hükümlüler, telefon görüşmesi hakkına sahip oldukları konusunda bilgilendirilir,
f) Hükümlülerin telefonla görüşme gün ve saatleri, kurumda bulunan telefon adedi, başvuru sırası, kurumun asayiş ve güvenliği dikkate alınarak idare tarafından belirlenir. Hükümlüler görüşebilecekleri yakınlarından bir veya birden fazla kişi ile haftada bir kez ve bir telefon numarasiyla baglantı kurarak kesintisiz görüşme yapabilir. Herhangi bir nedenle görüşme gerçekleşememişe daha önceden bildirilen numaralardan bir diğeriyle görüşebilir. Konuşma süresi görüşme başladığı andan itibaren on dakikayı geçemez. Ancak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını alan hükümlüler onbeş günde bir kez olmak ve on dakikayi geçmemek üzere sadece eşi, çocuklari, annesi ve babasi ile görüşebilir,
g) Telefonla görüşme ücreti, görüşmeyi yapan hükümlü tarafından karşılanır. Görüşme için kullanılan telefon kartları kurum kantininde satılır.